Żywienie kociąt i kotów

W naszej hodowli kocięta przyzwyczajone są do suchej karmy Royal Canin Babycat. Karmę tę powinny otrzymywać do ukończenia przez nie 4. miesiąca życia. Następnie można zacząć podawać im karmę Royal Canin Kitten, lub suchą karmę wysokiej jakości innej firmy (np. Hill’s), przeznaczoną dla kociąt, którą powinny jeść do ukończenia pierwszego roku życia.

Młody kot

Kotu, który skończył pierwszy rok życia należy zacząć podawać suchą karmę wysokiej jakości dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb (np. Adult w przypadku kotów dorosłych niekastrowanych, karmę przeznaczoną dla kastratów, jeśli kot jest po zabiegu kastracji, Light w przypadku nadwagi), polecamy tutaj szczególnie marki takie jak Royal Canin (w przypadku kotów norweskich leśnych doskonale sprawdza się karma dla kotów półdługowłosych lub karmy Royal Canin przeznaczone dla kotów rasy Maine Coon), Purina ProPlan, Hill’s, Acana, Orijen.

Zdecydowanie odradzamy karmy „supermarketowe” typu Whiskas, ze względu na znikomą zawartość mięsa (5%), sztuczne barwniki i niską jakość. Karmy z najniższej półki szkodzą kotom, niszcząc ich zdrowie. Jeśli karmimy kota dobrej jakości suchą karmą, musimy pamiętać, ze wszelkie składniki odżywcze, witaminy i minerały niezbędne dla naszego kota są już w niej doskonale zbilansowane i nie powinniśmy dodawać do niej żadnych witamin ani suplementów diety (chyba, że na wyraźne zalecenie weterynarza). Sugerujemy, żeby karma puszkowa stanowiła jedynie dodatek do żywienia, nie bazę. Bazą powinno być suche jedzenie, mokrą karmę zalecamy podawać najwyżej raz dziennie.

Należy pamiętać, aby kot zawsze miał dostęp do miseczki ze świeżą wodą. Sucha karma, stanowiąca bazę żywienia powinna również być stale dostępna (wyjątkiem są koty przebywające na diecie, którym trzeba wydzielać porcje pokarmu).

W hodowli kociętom podajemy również gotowaną na samej wodzie lub w wywarze warzywnym pierś z kurczaka lub indyka (bez dodatku soli i pora), a także dziecięce Gerberki (kurczak i indyk) gotowaną wołowinę.

Surowe mięso powinniśmy podawać kotom z dużą rozwagą. Przemrażanie mięsa w warunkach domowych nie zabija wszystkich bakterii i pasożytów, efekt taki daje wyłącznie przemrażanie w zamrażarkach przemysłowych – mięso przemrożone w domowej zamrażarce psuje się szybciej po rozmrożeniu. Dlatego jeżeli decydujemy się podawać kotu surowe mięso, wówczas lepiej jest, żeby było świeże. Podając surowe mięso należy też liczyć się z ryzykiem przebiałkowania zwierzęcia, jeżeli spożywa ono przede wszystkim suchą karmę, zwłaszcza tę wysokiej jakości.

Rybę (wyłącznie gotowaną i pozbawioną ości), kot może spożywać najwyżej raz w tygodniu. Kociętom możemy podawać również serek „Bieluch”, albo śmietankę 18%.

Czego koty nie mogą jeść

Koty nie mogą jeść wieprzowiny (mięso wieprzowe badane jest pod kątem spożycia przez człowieka, nie robi się badań na obecność bardzo niebezpiecznego dla kotów wirusa wywołującego chorobę Aujeszky’ego), dotyczy to zarówno surowego jak i gotowanego mięsa wieprzowego.

Nie wolno podawać kotu mleka krowiego, ze względu na nietolerancję laktozy, wywołującą biegunki. Z nabiału można podawać specjalnie przetworzone mleko dla kotów, dostępne w sklepach zoologicznych (np. Klara, Gimpet), śmietankę 18%, serek „Bieluch”.

Nie powinno się karmić kota podrobami, które mogą powodować kłopoty związane z układem pokarmowym.

Białko jaja kurzego niszczy witaminę H.

Ości ryb i kości drobiowe mogą uszkodzić przełyk i przewód pokarmowy kota.

Ryby podawane w nadmiarze są bardzo szkodliwe dla kota. Można podawać je raz w tygodniu i wyłącznie ugotowane oraz pozbawione ości. Ryby zawierają m.in. tiaminazę, która niszczy tiaminę. Niedobór tiaminy w organizmie może uszkodzić mózg i układ nerwowy kota. Gotowanie niszczy ten składnik, ale składniki mineralne znajdujące się w mięsie ryb mogą sprzyjać powstawaniu kryształów i kamieni moczowych.

Nie wolno podawać kotu wędlin, ryb z puszki (np. tuńczyk sałatkowy) ze względu na zawartość soli i konserwantów, które mogą uszkodzić nerki kota.

Cebula i rośliny cebulowe (np. por, czosnek) mogą niszczyć żołądek kota.

Ludzka apteczka musi być niedostępna dla kota, wiele leków jest dla kota śmiertelnie niebezpiecznych, w tym popularna aspiryna czy polopiryna.

Kot może jeść wyłącznie świeże (nieprzeterminowane) jedzenie, jego układ pokarmowy jest niesłychanie wrażliwy i zepsute pokarmy mogą mu bardzo zaszkodzić.