Kocie imiona

Imię kota to sprawa, wbrew pozorom, niełatwa,
Toteż w dłoni długopis mi drży,
Gdy mam wskazać, jak bardzo całą kwestię nam gmatwa
Fakt, że kot ma imiona aż TRZY.

– T. S. Eliot, “The Naming Of Cats”, przekład St. Barańczak

Na szczęście, hodowcy nie muszą nadawać kotu aż trzech imion, ale obowiązują ich pewne zasady. Pełne imię rodowodowe kota składa się z kilku elementów, a także może być opatrywane dodatkowymi skrótami oznaczającymi tytuły zdobyte przez kota na wystawach. Rozbierzmy na pierwsze części imię naszej kotki - Dark Water.

CH Dark Water Chaton Roux*PL, JW

Przed właściwym imieniem kota umieszcza się skróty tytułów, jakie kot zdobył na wystawach. Nasza mała Dark Water (w domu nazywana Nataszką) ma tylko jeden tytuł - CH, czyli Champion. Choć brzmi dumnie, jest to pierwszy i najniższy tytuł, jaki zdobywa kot hodowlany. Aby móc posługiwać się tym tytułem, Nataszka musiała na trzech wystawach zostać oceniona jako najlepszy z kotów norweskich w swojej grupie kolorystycznej. Są koty, które mają w tym miejscu cały szereg zdobytych tytułów, np. EP, EC Oshina Bo Gatta*PL, DSM. Tytuły wystawowe mają swoją hierarchię - po zdobyciu kolejnego tytułu, poprzedni nie jest już używany - choć od tej zasady są wyjątki.

Po tytułach wystawowych następuje imię kota, zaś po nim przydomek hodowli, w której kot się urodził. Czasem kolejność jest odwrócona - wówczas przydomek hodowli występuje przed imieniem. W wypadku Nataszki odwrócona kolejność wyglądałaby następująco: CH PL*Chaton Roux Dark Water, JW. Gwiazdka z towarzyszącymi jej literami jest kodem kraju, w którym zarejestrowana została hodowla.

Ostatnim elementem imienia kota są dożywotnie tytuły zdobyte za rozmaite osiągnięcia. Dark Water ma w tym miejscu skrót JW, co oznacza Junior Winner. Aby zdobyć taki tytuł, musiała przed ukończeniem dziesiątego miesiąca życia wygrać pięć wystaw (i wygrała!), a więc zdobyć na nich nagrodę BIS - Best In Show. Oprócz JW mogą się tu znaleźć takie tytuły, jak DM (Distinguished Merit) lub DSM (Distinguished Show Merit) albo też DVM (Distinguished Variety Merit). Na tytuły DSM oraz DVM kot może sobie zapracować sam, zdobywając odpowiednie nagrody na wystawach, ale tytuł DM może zdobyć tylko ten kot, którego dzieci osiągają ściśle określone międzynarodowe sukcesy wystawowe.

Hodowców obowiązuje jeszcze jedna ważna zasada nazywania kotów - wszystkie kocięta z jednego miotu muszą mieć imiona rozpoczynające się od tej samej litery. Przykładowo, kocięta z naszego drugiego miotu noszą imiona: Bona Dea, Berenice, Boreas i Basileus (ich pełne imiona to Bona Dea NordhousePL, Berenice NordhousePL i tak dalej).