24.11
2009

Mamy kocięta

22 listopada 2009 r. wieczorem, nasza koteczka, CH Jeronima z AsgarduPL i Kai Dwa SusyPL, mieszkający u Marty Podbielskiej w hodowli Kai*PL, zostali rodzicami czwórki kociąt. Urodziły się dwie dziewczynki i dwóch chłopców: Berenice, czarna szylkretka bikolor, Bona Dea, również czarna szylkretka z białym,pręgowana klasycznie oraz Basileus, czarny klasyk z białym i Boreas niebieski bikolor.

Tym razem imiona miotu zostały zaczerpnięte z kultury antycznej.

Berenice (Berenike), to imię ptolemejskich księżniczek, oznacza ono “Przynosząca Zwycięstwo”. Mocne imię dla silnej kobiety; jedna z Berenik, żona Ptolemeusza III Euregetesa, ślubowała bogom złożyć swoje włosy w ofierze, jesli jej mąż szczęśliwie wróci z wojny. Po jego powrocie spełniła przyrzeczenie i zaniosła swój warkocz do świątyni boga wojny, Aresa. Warkocz zniknął, a wkrótce potem został odkryty przez nadwornego astronoma nieznany gwiazdozbiór, uczony twierdził, ze jest to warkocz królowej Bereniki umieszczony przez bogów wśród gwiazd. Konstelacja ta została nazwana Warkoczem Bereniki.

Bona Dea, Dobra Bogini, to rzymska , a w zasadzie nawet staroitalska bogini płodności, obfitości i bogactwa, czoczona przez kobiety rzymskie. W obrządkach ku czci bogini mogły brać udział wyłacznie przedstawicielki płci pięknej. W Rzymie głośnym stał się skandal, którego bohaterem został niejaki Publius Clodius Pulcher, zakochany w żonie Cezara, Pompei. Dostał się on w kobiecym przebraniu do domu Cezara, w którym Rzymianki zebrały się z okazji święta bogini. Został jednak rozpoznany i z trudem zdołał uciec. Wytoczono mu proces o świętokradztwo, który wygrał przekupując sędziów. Gorzej ten wybryk odbił się na młodej żonie Cezara. Jako, że zdaniem męża musiała być poza wszelkimi podejrzeniami, więc się z nią rozwiódł.

Basileus w języku greckim oznacza króla, zwierzchnika, władcę. A nasz Basileus urodził się pierwszy i jest bardzo dostojny.

Boreas w mitologii greckiej to Wiatr Północny, ten najbardziej zimny, groźny i gwałtowny. Nasz Boreas od pierwszych chwil demonstrował bardzo popędliwy charakter.

Witamy na świecie!

Powrót do strony głównej | Powrót do archiwum aktualności